دیگ بخار صنعتی دستگاهي است كه براي توليد بخار از آن استفاده مي‌شود. اين بخار مي‌تواند براي چرخاندن توربين يا گرم كردن برخي كوره‌ها استفاده شود. در بویلرها كه در نيروگاهها كار ميكنند به دليل نياز به فشار بالاتر بخار به صورت سوپر هيت (مافوق گرم) است. آب در اين ديگ بخار از لوله هايي كه در ميان شعله هاي مشعل محصور شده‌اند عبور مي‌كند اما در ديگ های بخار كوچكتر بخار به صورت اشباع خواهد بود و در اين مشعل‌ها شعله در داخل لوله و آب در اطراف لوله قرار دارد.

دیگ بخار صنعتی در بسیاری از صنعت ها مورد استفاده قراری گیرد. با روند صنعتی شدن بسیاری از کشورهای پیشرفته استفاده از این وسیله هم رو به ازدیاد است. این وسیله مهم در طرح های مختلف با کاربردهای متفاوت ساخته شده است. از مهمترین موارد استفاده از آن در انواع صنایع غذایی، خشکشویی، پرورش قارچ و غیره است.

دیگ بخار صنعتی وسیله ای است که به کمک آب انرژی حرارتی را به بخار تبدیل خواهد کرد. نام دیگر این وسیله بویلر صنعتی است. که از صفحه های فولادی تشکیل شده است. این صفحات به قدری محکم ساخته شده اند که به راحتی در برابر حرارت و فشار شدید مقاومت خواهند کرد. گاهی اوقات یک یا چند صفحه فولادی را به هم جوش خواهند زد تا میزان مقاومت را بالا ببرند.

دیگ بخار صنعتی
دیگ بخار صنعتی

ساخت دیگ بخار صنعتی

اغلب وزن این بویلرها به چندین تن خواهد رسید. در ساخت دیگ های بخار و دیگ های آب گرم معمولا از یک دستورالعمل پیروی می کنند‌ و هر دو دیگ تا حدی شبیه به هم ساخته خواهند شد. در ساخت هر دو از یک مخزن استوانه ای استفاده شده است. دیگ بخار صنعتی دارای لوله هایی است که آن را به مشعل وصل کرده اند.

همچنین محفظه ای را تعبیه کرده اند تا از طریق لوله ها دود تشکیل شده را به دودکش برساند و از طریق دودکش دود را به بیرون هدایت کنند و به وسیله مشعلی که در زیر دیگ وجود دارد آب داخل دیگ به نقطه جوش خواهد رسید. و در نهایت بخار تولید خواهد شد. شایان ذکر است که نحوه تولید بخار به نوع دیگ بستگی دارد.

نحوه عملکرد دیگ بخار صنعتی

اگر عملکرد دیگ بخار صنعتی را بخواهیم در چند جمله کوتاه ذکر کنیم باید بگوییم. تبدیل انرژی حرارتی به همراه آب به بخار، به کمک مشعل های بزرگ آتش و دیگ های چند تنی صورت خواهد گرفت. به این صورت که انرژی حرارتی به وسیله مشعل های آتش تولید می شود. و انرژی حاصل از آتش یا همان انرژی حرارتی باعث داغ شدن آب خواهد شد. هنگامی که آب به نقطه جوش رسید بخار تولید خواهد شد.

قسمتهای تشکیل دهنده دیگ بخار صنعتی

1. مشعلهاي دوگانه سوز

2. شيشه آب نما: سطح آب داخل ديگ را نشان مي‌دهد

3. مانومتر: فشار ديگ را نشان مي‌دهد

4. تابلو و تجهيزات برقي

5. هشدار دهنده : در صورت بالا رفتن فشار داخل ديگ هنگامي كه قسمتي به درستي كار نكند

6. پمپ : در اين ديگها از پمپ با دبي بالا و هد متوسط از نوع حلزوني طبقاتي استفاده مي‌كنند كه داراي يك الكترو موتور به عنوان محرك است..

7. دودكش : براي خروج گازهاي سوخته شده در فرايند احتراق

8. زير آب زن : خروجي از ته ديگ براي خروج رسوبات ته‌نشين شده در ته ديگ

9. سنسور حرارتي: از آنجايي كه بخار توليدی در حالت اشباع است و دما و فشار همواره متناسبند بجاي استفاده از فشارسنج كه در فشارهاي بالا مشكل است از سنسورهاي حرارتی استفاده ميكنند با استفاده از اين اصل كه هر دما فشار معينی را نشان مي‌دهد.

10. سوپاپ اطمينان : اگر در موارد نادر تمام ايستگاه های ايمني و همچنين هشدار دهنده‌ها به علت نقص درست كار نكنند در صورت تجاوز فشار از محدوده قانوني خود سوپاپ باز شده و فشار را با خارج كردن قسمتي از بخار داخل ديگ كاهش مي‌دهد.

11. تراپ: واحديست كه بخار كندانس شده را جمع‌آوري كرده و به آن تله آب نيز مي‌گويند.

مراحل تبدیل آب به بخار به وسیله دیگ بخار صنعتی

اولین کاری که توسط دیگ بخار انجام خواهد شد این است که باید ورودی های آب را تحت نظر بگیرند تا از سلامت آب اطمینان حاصل کنند. یعنی آب وارد شده به دیگ ها نباید دارای سختی باشد چون باعث ایجاد رسوب و خوردگی در لوله ها خواهد شد. زیرا این دو عامل از مهمترین عوامل به وجود آمدن انفجار در دیگ های بخار است.

برای جلوگیری از انفجار باید از دستگاهی به نام دی اریتور استفاده کرد. این دستگاه باعث می شود تا گازهای دی اکسید کربن و اکسیژن از آب جدا شوند. البته گاهی اوقات مقداری اکسیژن در آب باقی خواهد ماند که از طریق روش های شیمیایی آن را حذف خواهند کرد. روش شیمیایی در حقیقت استفاده از مواد شیمیایی برای تصفیه آب است.

بعد از انجام این کارها آب مورد نیاز به وسیله پمپ های قوی وارد مخزن های بخار خواهد شد. در اغلب بویلر ها آب ابتدا وارد اکونومایزر خواهد شد و سپس آب به درام بخار هدایت می شود.

چگونگی تولید بخار توسط دیگ بخار

ابتدا آب به وسیله لوله ها وارد مخزن بخار می شود. مشعل که در داخل محفظه قرار دارد باعث گرم شدن لوله ها می شود در نتیجه بخار درون لوله ها به بخار تبدیل خواهد شد. در این مرحله آب و بخاری که در درون لوله ها قرار دارد وارد دیگ بزرگ خواهد شد. در داخل دیگ وسیله ای وجود دارد که بخار و آب را از هم جدا می کند.در بخار جدا شده مقداری آب وجود دارد که این آب به وسیله جداکننده، آب و بخار را از هم جدا می کنند. سپس آب تولید شده دوباره وارد لوله ها می شود و این فرایند آنقدر ادامه خواهد داشت تا بخار اشباع شده تولید شود. در مرحله بعد بخار اشباع توسط دستگاهی به نام سوپر هیتر به بخار خشک تبدیل می شود.

دستگاه سوپر هیتر رطوبت بخار را از بین می برد و موجب بالا رفتن دمای بخار خواهد شد. در این حالت بخار تولید شده را سوپرهیت می گویند یعنی بخاری فاقد رطوبت. بخار سوپرهیت اغلب به طرف دیگری که در بین لوله های موازی قرار دارد هدایت می شود. این لوله ها در کناره های کوره قرار دارند. در این لوله ها دمای حرارت به شدت افزایش خواهد یافت.

نکته: بنا به نیاز هر نوع بخار اعم از خشک و اشباح و مرطوب و سوپرهیت به صورت های جداگانه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. بیشترین استفاده از انواع بخار در صنعت است.

انواع دیگ بخار صنعتی

اگر دیگ بخار صنعتی را از لحاظ ظاهری دسته بندی کنیم به سه صورت افقی، عمودی، کاوردار تقسیم می شوند. و از لحاظ جنس هم چدنی و فولادی می باشند که در هر کدام نحوه شکل گیری لوله ها متفاوت است. همچنین سوخت مورد نیاز این بویلر های صنعتی با توجه به نیاز مشتری متفاوت است.

برای مثال: می توان از سوخت هایی مانند زغال سنگ و نفت و گاز برای آن ها استفاده کرد. به طور کلی ساختمان هر نوع دیگ با نوع دیگر متفاوت است. تفاوت اصلی همه دیگ ها در مسیر حرارت و ساختمان انتهایی آن ها است. مسیر حرارتی همان تعداد پاس های حرارتی است. برای بعضی از آن ها یک پاس و برای عده ای دیگر دو پاس در نظر گرفته خواهد شد. از نظر ساختمانی هم برای عده ای از دیگ ها به صورت وت بک و برای نوعی دیگر درای بک در نظر گرفته خواهد شد.

دیگ بخار چدنی

برای ساخت این مدل دیگ از آلیاژ چدن استفاده شده است. از این نوع برای تولید بخار با فشار پایین استفاده می شود. زیرا جنس چدن به کار رفته در آن ها از مقاومت کمی برخوردار است.

دیگ بخار فولادی

به خاطر مقاومت و استحکام فولاد دیگ هایی را که برای بخار با فشار بالا استفاده می شود از این جنس می سازند. بیشتر بویلر های صنعتی از آلیاژ فولاد ساخته خواهند شد.

کاربردهای دیگ بخار صنعتی

از این وسیله در انواع کسب و کارها استفاده خواهد شد. بیشترین استفاده آن در تولید مواد اولیه صنایع مختلف است. همچنین برای سیستم های گرمایشی هم مورد استفاده قرار می گیرند.

آب رسانی برای بویلر

سيال اصلي استفاده شده در دیگ بخار صنعتی آب است بايد اين سيال طي مراحلي آماده و وارد ديگ شود. قسمت‌هاي اصلي آب‌رساني عبارتند از:

1. منبع آب صنعتي مانند چاه عميق

2. فيلتر شنيی

ذرات جامد معلق در آب را جمع‌آوري مي‌كند كه از طبقات شني، سيليسي و سنگي تشكيل شده است. شير ها در اين قسمت و فيلتر بعدي بگونه‌اي طراحي شده‌اند كه بعد از ساعاتي كار و كثيف شدن بتوان جريان آب را به صورت معكوس از آن عبور داد تا تميز شوند.

3. سختی گير

سختی گيری براي جدا كردن دو عنصر كلسيم و منيزيم بكار ميرود. اگر اين دو عنصر از آب جدا نشوند همان اتفاقي در ديگ بخار مي‌افتد كه در كتري رخ مي‌دهد. در واقع رسوبات سطح بين لوله هاي آتش كار با آب را كاهش ميدهد و انرژي بيشتري براي توليد ميزان معيني فشار مصرف مي‌شود. همچنين پاكسازي اين لوله ها علاوه بر هزينه بر بودن خط توليد را نيز متوقف مي‌كند.

اين بخش از دو مخزن تشكيل مي‌شود مخزن اول شامل بافت رزين سه‌بعدي بوده كه با منيزيم تركيب شده RMg بوجود مي‌آورد در نتيجه سختي آب از بين مي‌رود ولي نمي‌توان آن را به فاضلاب هدايت كرد چون رزين از دست خواهيم رفت. پس از مخزن دوم به عنوان مخزن احيا استفاده مي كنيم در اين مخزن آب‌نمك وجود دارد. واكنشهاي به صورت زير انجام مي‌شود زير را با تركيب رزين و منيزيم انجام ميدهد.

تولید دیگ بخار صنعتی

گروه تولیدی استواری یکی از بزرگ ترین تولید کننده گان دیگ بخار است. این گروه تولیدی اقدام به ساخت و تولید انواع این تجهیزات در سایزهای مختلف کرده است. در صورت تمایل برای خرید ازاین کارخانه می توانید به شماره های موجود در سایت مراجعه کنید.

5/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با مدیریت